top of page

Meža pīle

medijams.png
meza_pile_ad_t_ozols.jpg

Meža pīle, tēviņš riesta tērpā.

Foto: Egils Ozols

meza_pile_m_ozols_2.jpg

Meža pīle, saukta arī par mercu vai merceni, ir visbiežāk sastopamā un visvairāk medītā pīle Latvijā. Savā ģintī tā ir augumā lielākā (58 cm, 750 -1450 g).

Medību sezonas sākumā abi dzimumi līdzīgi mātītei, septembra beigās tēviņi sāk iegūt riesta tērpu.

Lidojumā uzkrītošs tumšzilais spārna spogulis ar baltu svītru tā priekšpusē un aizmugurē, baltā spārna apakšpuse.

Medī visu sezonu, visvairāk augustā -septembrī.

Meža pīlei sezonas sākumā vecumu nosaka pēc astes spalvām - jaunajam putnam astes spalvas ar robiņiem galos, vecam - smailas. Sezonas beigās, kad agrāk izšķīlušies putni asti jau nomainījuši, jāpārbauda spārns.

Dzimumu bieži var noteikt pēc knābja (tēviņiem dzeltens vai olīvzaļš, mātītēm oranžs ar melniem plankumiem), taču tam iespējamas dažādas krāsu variācijas, tāpēc šaubu gadījumos visdrošāk dzimumu noteikt pēc spārna.

Meža pīle, mātīte.

Foto: Egils Ozols

meza_pile_smislovs.jpg

Meža pīle, tēviņš pēcriesta tērpā.

Foto: Edgars Smislovs

meza_pile.png

Mātītei spārna spoguli no priekšas norobežojošā baltā svītra turpinās virs terciārēm (3.pakāpes lidspalvām) (1), tēviņiem aiziet līdz tām (2). 

meza_pile_juv_m.png
meza_pile_juv_t.png

Tā kā meža pīles jaunie putni jau septembrī var būt nomainījuši astes spalvas, svarīgi vecumu mācēt atšķirt arī pēc spārniem - jauniem tēviņiem garākā terciāre krietni tumšāka (3), veciem - nedaudz gaišāka, pelnu pelēka (4), jaunām mātītēm terciāru segspalvas tumšas, vecām - ar gaišbrūnu maliņu (5).

meza_pile_ad_t.png
meza_pile_ad_m.png
bottom of page